Typy baterii umywalkowych

(56 głosów)
Baterie umywalkowe to rzecz, która spędza sen z powiek przy remoncie. Co zrobić, aby wybrać dobrą? Najlepiej zaznajomić się ze wszystkimi typami i wybrać ten, który będzie odpowiadał nam najbardziej.
Warto również zapoznać się z artykułem, gdzie można przeczytać o top 10 bateriach umywalkowych - znajdziesz go Najlepsze baterie umywalkowe.

 

Uchwyt

Baterie umywalkowe możemy podzielić na trzy grupy:


- Baterie umywalkowe Jednouchwytowe




- Dwuuchwytowe




- Baterie bezdotykowe



Kiedyś popularne były dwuuchwytowe - chyba każdy z nas pamięta dwukolorowe kurki z zimną i ciepłą wodą. Teraz wracają one do łask, ze względu na to, że styl retro jest bardzo modny. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby kierować się również funkcjonalnością. Wielu użytkowników, którzy cenią sobie ekonomiczność, przestrzeń oraz innowacyjne rozwiązania, wybiera baterie bezuchwytowe, które uruchamiane są przykładowo dotykiem lub przyciskiem. Wciąż jednak ta opcja pozostaje poza zasięgiem wielu z nas, głównie ze względu na cenę. Takie rozwiązanie często spotyka się w centrach handlowych, hotelach oraz innych przybytkach publicznych.

 

Montaż

Baterie umywalkowe możemy również dzielić ze względu na sposób montażu, wyróżniamy tutaj:


- Baterie umywalkowe ścienne - to dość modny i coraz częściej występujący sposób montażu, mimo tego, że są zabudowane i ukryte w ścianie, lecz mogą stanowić naprawdę fajny i efektowny dodatek do naszego wnętrza.






- Baterie sztorcowe - ten sposób montażu polega na osadzeniu baterii umywalkowych w zlewozmywaku lub blacie kuchennym, gdzie zwykle jest przygotowany do tego otwór. Wciąż jest to najczęściej wybierany sposób montażu w domach oraz mieszkaniach.






- Baterie umywalkowe wolnostojące - są montowane najczęściej na podłodze, lub blatach nieco niżej. Rozwiązanie co prawda jest dość kosztowne, ale wygląda niesamowicie. Trzeba również pamiętać, że najlepszy efekt wizualny występuje przy umywalce wolnostojącej.


Umywalka wolnostojąca i bateria umywalkowa wolnostojąca




- Baterie ścienne - podobnie jak podtynkowe montuje się je na ścianie, z tą różnicą, że zewnętrznie nie są one zabudowane.
Wszystkie baterie umywalkowe ścienne






 

Ilość otworów

Kolejnym sposobem dzielenia baterii na rodzaje jest liczba otworów jakie są nam potrzebne do ich instalacji - od jednootworowych do pięciootworowych, które zazwyczaj są dość drogie.

 

Design

Baterie możemy również podzielić na styl jaki sobą reprezentują, a są to:


- Baterie retro - swoim wyglądem wracają do dawnych czasów, gdzie wszystko było eleganckie oraz ekskluzywne.




- Baterie klasyczne - wygląją jak baterie w zwykłych domach, proste i zwyczajne.




- Baterie nowoczesne - tego typu baterie rozwijają się w niesamowitym tempie, co chwila zaskakując czymś nowym.


 


Głowica

Następnie występuje sposób podziału ze względu na głowicę:

- Suwakowa - swoje zastosowanie ma w bateriach starszego typu. Owszem, jest spotykana w nowszych produktach, ale zdecydowanie coraz rzadziej.
- Ceramiczna - to typ głowicy, który jest wybierany dość często, głównie ze względu na to, że głowice te są o wiele wytrzymalsze niż suwakowe, dlatego właśnie wypierają je z rynku. Pozwala też oszczędzić czas i pieniądze, dzięki ułatwianiu szybkiego ustawienia temperatury oraz siły strumienia.
- Termostatyczna - stosowana w termostatycznych bateriach i trzeba przyznać, że jest najbardziej ekonomicznym typem głowic.



Ze względu na tak wielką różnorodność baterii, nie tylko tę wizualną, ale i funkcjonalną, zdecydowanie warto być zorientowanym w tym temacie, aby podjąć najlepszy wybór. W końcu jest to inwestycja na lata.
 

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia