Duża łazienka – jak ją urządzić? Poznaj najważniejsze zasady aranżacji

Dodany: 29/03/2021 Inspiracje - łazienka
duża łazienka, duża łazienka projekt, duża łazienka zdjęcia
Kabina prysznicowa Novellini Young R2 Lux

Według wielu projektantów funkcjonalna łazienka powinna mieć około 7, a najlepiej 9, m2. Na takiej przestrzeni ulokujesz wszystko, co niezbędne – a nawet i więcej, bo zamiast jednej umywalki, zainstalujesz dwie, a obok wanny ustawisz pralkę. Co, gdy możesz pozwolić sobie na luksus w postaci większego metrażu; już nie 9 m2... a 12 czy 15? To przestrzeń na pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia i choć wydaje się, że w jego urządzaniu można puścić wodze fantazji, to prawda jest inna – urządzanie takiej powierzchni to nie bułka z masłem. O czym warto pamiętać?

O czym przeczytasz w artykule:

Projekt dużej łazienki jest ważny

Duża powierzchnia zobowiązuje do przemyśleń. Mimo że na metrażu przekraczającym przeciętne 7 m2 pomieści się praktycznie wszystko, to łatwo w tym przypadku o wrażenie przeładowania, organizacyjny bałagan i brak wnętrzarskiej dyscypliny, bo przecież „skoro jest miejsce”, to dlaczego by nie wstawić dodatkowej szafki, bidetu czy wygodnego szezlongu do wypoczynku po kąpieli. W ten sposób rodzi się chaos.

Obawa przed zagraceniem pomieszczenia może doprowadzić również do stworzenia zimnej, aranżacyjnej pustki, w której ciężko będzie o chwile relaksu. Takie przypadkowe aranżacje będą mało funkcjonalne, dlatego przed zabraniem się do jakichkolwiek prac, najlepiej dobrze przemyśleć sobie układ wnętrza i uwzględnić odpowiednie odległości.

Pamiętaj!
Przed przystąpieniem do projektu (zwłaszcza jeśli chodzi o remontowane pomieszczenia) warto też sprawdzić dostęp do rur wodociągowych i kanalizacyjnych, by nie okazało się, że miejsce wybrane na wannę lub miskę WC nie daje możliwości ich zainstalowania.

styl nowoczesny w dużej łazience, duża łazienka nowoczesna, nowoczesna duża łazienka
Bateria umywalkowa Oras Alessi One

Duża łazienka i kolorystyczne możliwości

Duża łazienka, a właściwie przestronny pokój kąpielowy, pełni funkcję domowego spa, a to z kolei narzuca pewien kolorystyczny schemat. Z uwagi na odprężający klimat wnętrza, projektanci zalecają użycie ciepłych i kojących odcieni, które nasuwają skojarzenia z relaksem.

Wyciszające barwy – a więc beże, mleczne kremy, brązy, drewno oraz stłumione szarości – wprowadzą do wnętrza przytulną atmosferę, a dodatkowo spotęgują wrażenie przestronności. Dobrze zastosować je w roli bazy, na której tle wyróżnią się mocniejsze akcenty wzornicze i kolorystyczne. Mogą nimi być powierzchnie utrzymane w czerni, butelkowej zieleni, granacie czy radosnych żółciach i fioletach. W tej roli sprawdzą się też drewno, grafitowe detale i ciemne baterie łazienkowe.

Na kolorystyczną nudę w większej łazience jest też inna metoda: zabawa strukturami! Do tego celu dobrze wykorzystać różnego rodzaju płytki. Bazą powinny być gładkie i jednolite powierzchnie, a przełamaniem te ze strukturą, błyszczące lub półpolerowane. W ten sposób można zaakcentować granice poszczególnych stref (jakich? O tym poniżej).

Jakie kolory do dużej łazienki?

  • Jasne kolory w dużej łazience spotęgują wrażenie przestronności.
  • Żeby uniknąć wizualnego chłodu w jasnym wnętrzu, wybierz ciepłe barwy: beże i écru, mleczną biel.
  • Ciemne kolory mogą przytłoczyć wnętrze – nawet jeśli jest ono duże. Używaj ich z umiarem, np. na jednej lub dwóch ścianach.
  • Baw się kolorami i strukturami! Dla urozmaicenia wnętrza zestaw gładkie płytki ze strukturalnymi, mat z połyskiem.
czarny odpływ liniowy, łazienka z czarnym odpływem liniowym, aco odpływ liniowy czarny
Aranżacja łazienki z czarną armaturą i odpływem liniowym ACO w kolorze czarnym

duża łazienka w janych kolorach, aranżacja dużej jasnej łazienki, zdjęcia dużej jasnej łazienki
Aranżacja jasnej łazienki z baterią umywalkową Hansgrohe Pura Vida

duża beżowa łazienka, beżowy w dużej łazience, duża łazienka w kolorze beżowym
Wanna wolnostojąca Kaldewei Classic Duo Oval a aranżacji beżowej łazienki

wyraziste kolory w dużej łazience, niebieski w dużej łazience, jaki kolor w dużej łazience
Kabina prysznicowa Radaway Modo New IV Chrome w aranżacji łazienki ze ścianą w wyrazistym kolorze

duża łazienka w jasnych barwach, jasne płytki w dużej łazience, jakie płytki do dużej łazienki
Umywalka nablatowa Kaldewei Ming w aranżacji łazienki z drewnem

biel w dużej łazience, duża biała łazienka, biała łazienka
Bateria umywalkowa Zucchetti Brim w aranżacji białej łazienki

duża łazienka, łazienka z czarnym przyciskiem, viega czarny przycisk
Aranżacja dużej łazienki z czarnym przyciskiem Viega

Podziel przestrzeń na strefy

Przestronne łazienki całkowicie zmieniły swoje oblicze. Współcześnie traktowane są jako wielofunkcyjne pomieszczenia, w których nie tylko weźmiesz kąpiel czy umyjesz zęby. Tam się odpoczywa, w wannie pije lampkę wina i czyta książkę, a po długim wylegiwaniu się pod chmurką piany leżakuje na wygodnym szezlongu. To miejsce pielęgnacyjnych rytuałów i „robienia się” na bóstwo. Dlatego też istotne są strefy!

Dwie najważniejsze strefy w przestronnej łazience to strefa kąpielowa i toaletowa. Dodatkowo warto także wyróżnić strefę wypoczynku. W kąpielowej znajdują się wanna i prysznic, ewentualnie sauna lub jacuzzi. W toaletowej: miska WC, bidet, umywalka. Te dwie strefy określane są dodatkowo jako strefy mokre. Wypoczynkowa (nazywana również suchą) to miejsce odprężenia, gdzie znajdują się meble łazienkowe, toaletka, a nawet biokominek, szezlong czy wygodny fotel, który pozwala na chwilę odpoczynku.

Jakie strefy wydzielić w łazience?

  • Strefy mokre: toaletowa oraz kąpielowa.
  • W strefie toaletowej znajdują się miska WC, bidet oraz umywalki.
  • W strefie kąpielowej znajdują się wanna z hydromasażem oraz prysznic, ewentualnie sauna.
  • Strefa sucha, czyli wypoczynkowa.
  • W strefie wypoczynkowej znajdują się wygodny szezlong, meble, toaletka, biokominek.
strefy w łazience, projekt stref w dużej łazience, jak podzielić dużą łazienkę
Podział łazienki na strefy. Aranżacja z płytkami Cersanit Safari

strefa kąpielowa w łazience, duża łazienka ze strefą kąpielową, strefa toaletowa w łazience
Bateria wannowa stojąca Axor Massaud w aranżacji łazienki podzielonej na strefy kąpielową i wypoczynkową

strefa wypoczynkowa w łazience, wypoczynek w łazience, fotel do łazienki
Ceramika Duravit Square w aranżacji łazienki ze strefą wypoczynkową

strefa toaletowa w łazience, toaleta w dużej łazience, jak stworzyć strefy w dużej łazience
Płytki ceramiczne Cersanit Pure Wood w łazience podzielonej na strefę kąpielową i toaletową

łazienka ze strefą wypoczynku, duża łazienka ze strefą wypoczynku, duża łazienka z wypoczynkiem
Bateria wannowa Hansgrohe Metropol w aranżacji łazienki z miejscem do wypoczywania

Wyposażenie, w które warto zainwestować

Duża łazienka z wanną i prysznicem. Z miską WC i bidetem. Obok zmieści się jeszcze pralka, a także dwie umywalki (lub umywalka podwójna) – by w przypadku par lub większej rodziny łatwiej (i bez spóźnień) można było wyjść rano z domu.

Jaka wanna będzie najlepsza? Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: wanna wolnostojąca! Umieszczona na środku łazienki lub obok okna, by móc podziwiać krajobraz. Wanny tego typu można ciekawie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Modele na dekoracyjnych lwich nóżkach podkreślą klimat retro i vintage, a te stawiane na posadzce sprawdzą się w nowoczesnym klimacie. Oczywiście, ten rodzaj wanny nie jest jednym słusznym wyborem – wszystko zależy od projektu i Twojego gustu. W przestronnym wnętrzu ciekawie będą także prezentować się wanny przyścienne, prostokątne lub asymetryczne. Wyposaż je w systemy hydromasażu, wygodne zagłówki i nakładkę, na której ustawisz świece oraz książkę.

Kategoria kabin prysznicowych także jest obszerna. Na większym metrażu najczęściej spotykane są kabiny walk-in, a więc warianty pozbawione brodzika. Zamiast niego mają odpływ liniowy odpowiedzialny za odprowadzanie wody. Dlaczego to rozwiązanie jest tak popularne? Zapewnia wygodę, bezpieczeństwo i spójność stylistyczną – nie ma tu niepotrzebnych podziałów na posadzce. Alternatywą dla nich jest kabina z brodzikiem slim, który montowany jest w podłodze.

W przypadku pokoju kąpielowego dobrym pomysłem jest sauna parowa. Nie musisz zlecać jej budowy czy zamieniać się w majsterkowicza. W sklepach dostępne są gotowe produkty, głównie przeznaczone dla jednej lub dwóch osób. Zajmują niewiele miejsca, są łatwe w montażu i wbrew pozorom często okazują się tańsze od rozwiązań wykonanych na specjalne zamówienie. Ich zaletą jest także nowoczesny design – odbiegający od typowych saun wykonywanych na wymiar.

Więcej na temat sauny domowej przeczytasz we wpisie: Sauna parowa – czy warto?

odpływ liniowy, odpływ liniowy pod prysznicem, prysznic z odpływem liniowym
ACO ShowerDrain E Odpływ liniowy prysznicowy z rusztem quadrato

sauna w domu, sauna domowa, sauna do domu
Duravit Inipi Sauna

czarny akcent w łazience, czarny przycisk viega
Przycisk do WC z firmy Viega

sauna domowa z prysznicem, sauna do mieszkania, sauna do łazienki w mieszkaniu
Novellini Skill A kabina prysznicowa z sauną

Duże łazienki i oświetlenie

Poza podstawowymi sanitariatami (takimi, które odpowiadają na potrzeby domowników), ważne jest oświetlenie! Z uwagi na odprężający charakter miejsca, warto pokusić się o więcej opraw – zwłaszcza tych, które zapewniają rozproszony strumień światła. To będzie sprzyjać odpoczynkowi i wprowadzi przytulny klimat. Oprócz głównego plafonu czy żyrandola zainwestuj w światła punktowe obok lustra, a także listwy LED (np. do podświetlenia wanny czy półek) z technologią RGB, która pozwoli na budowanie nastroju za pomocą kolorowego światła. Taka chromoterapia z pewnością spotęguje przyjemność kąpieli!

jakie lampy do dużej łazienki, kinkiety w dużej łazience, oświetlenie luster w dużej łazience
Kabina prysznicowa prostokątna Radaway Idea Gold KDD w łazience z lustrami oświetlonymi kinkietami

lampa wisząca w dużej łazience, duża łazienka z lampą wiszącą, lampa wisząca nad wanną
Oświetlenie dużej łazienki w aranżacji z bateriami Zucchetti Agora

wiszące lampy do łazienki, jak oświetlić dużą łazienkę, lampy w dużej łazience
Aranżacja oświetlenia w strefie umywalki z baterią Oras Nova

Myśl nieszablonowo

Duża łazienka wyposażona we wszystko to, co opisane wyżej, nie jest zwykłą łazienką. To pokój kąpielowy, w którym reguły urządzania są całkowicie inne. Tam można myśleć nieszablonowo, bawić się stylami i korzystać z rozwiązań, które w standardowych warunkach by się nie sprawdziły. Co to oznacza? Oto pomysły na aranżacje:

  • Wykorzystaj we wnętrzu salonowe meble. Pamiętaj jednak, by wybrać materiały odporne na wilgoć i częsty kontakt z wodą.
  • Zdynamizuj przestrzeń, budując drugi poziom. Możesz w ten sposób wyeksponować wannę.
  • Urządź kącik wypoczynku z szezlongiem i minibarkiem, gdzie w pełni odpoczniesz po pracy.
  • Postaw na saunę, a jej pobliżu ulokuj drewnianą balię do schładzania się po gorącym seansie.
duża łazienka zdjęcia, projekt dużej łazienki, jak zaprojektować dużą łazienkę
Aranżacja dużej łazienki z armaturą Axor Citterio E

Dostępność

Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki

Ochrona kupujących

Bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL

Wysyłka w 24h

Na terenie całej Polski

Nr 1 w Polsce

Sklep z największym wyborem asortymentu

Używamy ciasteczek, aby poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny akceptujesz używanie przez nas ciasteczek. Możesz zarządzać ustawieniami ciasteczek w swojej przeglądarce.
Szukaj
Kategorie
0
Wycena
0
Koszyk