Łazienka vintage i 7 rzeczy, których nie może w niej zabraknąć!

Dodany: 04/11/2020 Inspiracje - łazienka Czytany: 209x
łazienka w stylu vintage, łazienka vintage, aranżacja łazienki vintage
Kerasan Retro Aranżacja łazienki w stylu vintage

Styl vintage jest niedookreślony, niesprecyzowany i nieschematyczny. Często mylony jest z retro, shabby chic, a nawet eklektyzmem. Dlaczego? Bo to mieszanka starego z nowym, tego, co ponadczasowe z tym, co jest właśnie na czasie. To kierunek, który intryguje i zachwyca na każdym kroku! Urzeczywistnia się w kompilacji ciekawych wzorów i kształtów, tworzy klimat, kojarzy się z ciepłem, tajemnicą, przytulnością i dobrymi wspomnieniami. To styl, który romansuje z przeszłością i jednocześnie igra z teraźniejszością. Jak go wprowadzić do wnętrza? Zobaczcie!

O czym przeczytasz w artykule?

Styl vintage, czyli...?

Wino. To nie pomyłka. W języku angielskim słowo vintage oznacza nie tylko „zabytkowe”, lecz także „rocznik wina” czy „winobranie”. Chodzi bowiem o szlachetne wino powstałe z owoców z jednego sezonu, które zachwyca bukietem smaków i aromatów. Vintage we wnętrzach ma więc wiele wspólnego z misterną kompozycją winnych akordów – to gradacja harmonii, która flirtuje ze zmysłami. Ten styl wybierają esteci, pasjonaci piękna i klasycznego designu, a także miłośnicy nostalgicznych podróży do przeszłości.

Z domów mody na salony

Historia stylu vintage nie jest dość jasna. Nie ma konkretnie przypisanej daty, choć poszukiwacze vintage-skarbów, najczęściej wskazują na czasy wiktoriańskie, a także design lat 50., 60. i 70. XX wieku. Początkowo moda na „powrót do przeszłości” i wzornictwo minionych lat opanowała branżę odzieżową, a jej prekursorem były słynne domy mody Dior czy Prada. Z czasem trend vintage stał się na tyle silny, że zainspirowali się nim wybitni projektanci, kreując niebanalne wnętrza hotelów, apartamentów i butików.

Styl vintage dziś coraz częściej gości na salonach, tworzy tło kulinarnych eksperymentów i prowadzi długimi korytarzami do wielu sypialni. To trend, który przesądza o oryginalności aranżacji i wyraża jednocześnie szacunek do korzeni i tego, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było na topie. To trudny w realizacji nurt, bo nie da się go stworzyć od A do Z, sięgając po masowo produkowane przedmioty. Tworzą go pojedyncze elementy wyszperane na pchlim targu, odświeżone meblościanki, stare fotele, a także bibeloty znalezione na strychu czy odziedziczone po przodkach. Trzeba im tylko nadać nowe życie, a odmienią każdą przestrzeń!

bidet vindet, bidet retro, wc w stylu vintage
Duravit 1930 Bidet do łazienki w stylu vintage

kurki w stylu vintage, retro kurki do kranu, kran z kurkami vintage
Axor Montreux Kurki krzyżykowe w stylu vintage

ceramika łazienkowa vintage, aranżacja łazienki vintage, wystrój łazienki vintage
Villeroy&Boch Amadea ceramika retro w łazience urządzonej w stylu vintage

Złote zasady stylu vintage

Wnętrza vintage nie są kalką tych z przeszłości. W ich tworzeniu nie chodzi o całkowite odwzorowanie trendu sprzed dziesięcioleci. Sekretem udanej kompozycji jest sztuka łączenia starego z nowym, co oznacza albo urozmaicenie współczesnych koncepcji perełkami świata vintage, albo przełamanie klimatycznej scenerii retro nowoczesnymi detalami. Unikaj jednak przeładowania i kupowania łudząco podobnych do oryginałów „podróbek”, bo uzyskasz wrażenie chaosu, któremu daleko będzie do stylowego vintage. Czasem wystarczy jedna rzecz, by całość zachwyciła!

Kluczem vintage są też kolory! To albo bogata gama soczystych odcieni wybijających się na naturalnym tle; beżu, ziemistym brązie oraz mlecznej bieli, albo całkowite przeciwieństwo, czyli wzorzyste tapety, dekoracyjne płytki i rudości, turkusy oraz żółcie, przełamane elementami mocnego brązu drewna, skóry oraz żelaza, albo klasyczne zestawienie bieli oraz czerni. W tym trendzie ma być wyraziście, ale z umiarem.

7 rzeczy, które muszą znaleźć się w łazience vintage

Łazienka w starym stylu jest flirtem nowoczesności i retro. Można w niej spotkać zarówno prostokątne, surowe formy modułowych mebli, jak i te nawiązujące designem do lat 60. Mimo że nurt nie ma sztywnych ram urządzania, to istnieje jednak lista produktów obowiązkowych, które pozwolą stworzyć ten niebanalny klimat. O czym mowa?

vintage strefa umywalki, ozdoby do umywalki vintage, dekoracje umywalki vintage
Axor Carlton Bateria umywalkowa w aranżacji łazienki vintage

bateria wannowa vintage, słuchawka prysznicowa vintage, bateria wannowa do łazienki vintage
Zucchetti Bellagio Bateria nawannowa ze słuchawką prysznicową w stylu vintage

kafle podłogowe w stylu vintage, vintage podłoga w łazience, łazienka z podłogą vintage
Parawan nawannowy Radaway Modo New Black PNJ w aranżacji łazienki z podłogą w stylu vintage

nowoczesne elementy w łazience vintage, łazienka vintage z kabiną prysznicową, kabina do łazienki vintage
Kabina prysznicowa Novellini Zephyros G w aranżacji łazienki z płytkami cegiełkami w stylu vintage

  1. Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca to must have każdej przestrzeni vintage. Z reguły wybór pada na wanny na lwich albo finezyjnie wygiętych nogach, modele z wydłużonym zagłówkiem, albo proste monolityczne formy, które nie odwrócą wzroku od pozostałych dekoracji. Taka wanna będzie nie tylko praktycznym, lecz także dekoracyjnym elementem aranżacji – to wokół niej musisz zorganizować całą przestrzeń.

Wanna wolnostojąca powinna wyróżniać się trwałością, dlatego zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Najczęściej wybór pada na akryl, który jest łatwy do utrzymania w czystości, a także lekki i wytrzymały na zarysowania. Podobne właściwości cechuje konglomerat, czyli mieszanka minerałów. Gładka powierzchnia takiej wanny zapewni przyjemną kąpiel, a zalety surowca pozwolą napawać się fenomenalnym wyglądem przez wiele lat. Oprócz wanien z konglomeratu lub akrylu możesz też wybrać wanny stalowe. Cieszą się bardzo dużą popularnością z uwagi na stabilność oraz solidność. Zintegrowana ze stalą w procesie wypalania emalia przedłuża ich żywotność i gwarantuje bardzo wysoką odporność na czynniki zewnętrzne.

Jeśli Twoim aranżacyjnym wyzwaniem jest mała łazienka w stylu vintage i nie zmieścisz w niej wanny wolnostojącej, możesz też sięgnąć po wanny do zabudowy – obuduj je płytkami retro, by dopełnić klimat aranżacji.

Łazienka, styl vintage – jaka wanna?

  • Do łazienki vintage wybierz wannę wolnostojącą; na lwich nóżkach lub monolityczną.
  • Zamiast wanny żeliwnej, wybierz wanny stalowe, akrylowe lub z konglomeratu.
  • Jeśli nie masz miejsca na wannę wolnostojącą, sięgnij po wannę do zabudowy i obuduj ją płytkami retro.
bateria wannowa złota vintage, złote baterie w stylu vintage, armatura vintage
Wanna w stylu vintage ze złotą baterią wolnostojącą Zucchetti Agora

vintage armatura, armatura łazienkowa vintage, vintage baterie łazienkowe
Aranżacja łazienki z wanną w stylu vintage wyposażoną w armaturę Zucchetti Agora

łazienka z wanną vintage, wanna retro do łazienki vintage, łazienka vintage z wanną wolnostojącą
Villeroy&Boch Hommage Wanna wolnostojąca na nóżkach

nowoczesna wanna vintage, wanna vintage bez nóżek, wanna retro bez nóg
Novellini Divina F Wanna wolnostojąca w stylu nowoczesnym do łazienki vintage

duravit wanna do łazienki vintage, wanna vintage duravit, duravit luv
Duravit Luv Wanna wolnostojąca

  2. Umywalka retro

Łazienka w stylu vintage to również niebanalne umywalki! Najbardziej charakterystyczne dla designu sprzed lat będą modele wiszące albo warianty umieszczone na dekoracyjnych postumentach, półpostumentach lub konsolach. Ich wspólnym mianownikiem będzie nietuzinkowa linia – miejsce kół i kwadratów zajmują ośmiokątne formy, efektowne stopniowania krawędzi i profilowania czy rzeźbienia. Możesz też wybrać umywalki nablatowe przypominające starodawne misy czy proste modele o owalnej linii. Takie alternatywy będą ciekawym przełamaniem dla bogato zdobionej ściany nad blatem.

Jeśli wybierasz umywalki wiszące do łazienki retro, pamiętaj o tym, aby kupić odpowiedni syfon umywalkowy. Ten element instalacji wodno-kanalizacyjnej powinien być dopasowany do charakteru aranżacji, dlatego sięgnij po model ozdobny. Warte uwagi propozycje syfonów znajdziesz w naszym rankingu: TOP 7 najlepszy syfon umywalkowy.

Jaka umywalka do łazienki vintage?

  • W łazience vintage sprawdzi się umywalka wisząca lub ta ulokowana na dekoracyjnym postumencie czy konsoli.
  • Jeśli montujesz umywalkę wiszącą, pamiętaj, aby dobrać do niej odpowiedni syfon ozdobny.
  • Jeśli chcesz wyróżnić strefę mycia, wybierz umywalki o niestandardowym kształcie, np. ośmiokątne czy te ze stopniowanymi krawędziami.
  • Alternatywą dla wariantów wiszących będą nowoczesne umywalki nablatowe – mogą być stylowym przełamaniem efektownego tła.
umywalka vintage, umywalka na postumencie w stylu vintage, umywalka do łazienki vintage
Duravit 1930 Umywalka retro do wystroju w stylu vintage

umywalka nablatowa vintage, umywalka okrągła vintage, umywalki do łazienek vintage
Umywalka nablatowa do łazienki vintage w aranżacji z płytkami Cersanit Hika II oraz bateria umywalkowa ścienna

  3. Retro baterie łazienkowe

Armatura łazienkowa to kolejny punkt na mapie łazienki vintage, obok którego nie można przejść obojętnie. Wszystko ze względu na niebanalną formę, jaka powinna wyróżniać tego typu wyposażenie. Zamiast cylindrycznych kształtów i klasycznych rozwiązań, wybierz baterie retro z uchwytami krzyżowymi, dekoracyjnymi wstawkami z porcelany oraz oryginalnymi intarsjami. Przy wannie zainstaluj baterie wannowe wolnostojące, a pod prysznicem stylowe słuchawki i deszczownice przypominające parasol.

Armatura zazwyczaj kojarzy się z chromowanym wykończeniem, jednak w stylu vintage zdecydowanie lepiej egzamin zdadzą baterie miedziane, z brązu czy niklu, w odcieniu starego złota albo czerni. Staną się prawdziwą biżuterią aranżacji!

Wygląd to jednak nie wszystko! Pamiętaj o tym, że najlepsze baterie łazienkowe to te, które działają niezawodnie i oszczędnie. Zainwestuj w rozwiązania z perlatorem, który napowietrzy strumień i ograniczy zużycie wody nawet o połowę. Obowiązkowym elementem takiej armatury jest też ceramiczna głowica, która zagwarantuje całkowitą szczelność.

Jaka bateria do łazienki vintage?

  • Wybieraj baterie, które odwzorowują dawną stylistykę.
  • Najlepsze będą baterie dwuuchwytowe ze stylizowanymi pokrętłami krzyżowymi i dekoracyjnymi oznaczeniami ciepłej oraz zimnej wody.
  • Poza wyglądem armatury zwróć uwagę na to, czy jest ona wyposażona w perlator oraz ceramiczną głowicę. Te dwa elementy zagwarantują oszczędne zużycie i niezawodność.
bateria wannowa retro, retro bateria wannowa, retro bateria wannowa vintage
Kerasan Retro Bateria wannowa wolnostojąca z czarnym wykończeniem

bateria wannowa vintage ze złotym wykończeniem, złota bateria wannowa w stylu vintage, złota bateria wannowa retro
Hansgrohe Metropol Classic Bateria wannowa do luksusowej łazienki w stylu vintage

retro bateria wannowa zdobiona, wannowa bateria retro, biała bateria wannowa vintage
Axor Montreux Bateria wannowa w stylu retro z białym wykończeniem

bateria umywalkowa retro, kran do umywalki w stylu vintage, vintage kran do umywalki
Hansgrohe Tallis bateria umywalkowa w stylu retro

  4. Stylizowany na stary grzejnik łazienkowy

Konwencja vintage lubi też wysmakowane grzejniki dekoracyjne, które swoją formą nawiązują do stosowanych jeszcze do niedawna kaloryferów żeliwnych. Do łazienek utrzymanych w tym klimacie najlepiej wybrać grzejnik rurowy z połączeniami kolankowymi albo wariant żeberkowy. Kolorystyka także powinna być niebanalna, a wyznacznikiem barwy wykończenia mogą być zastosowana armatura albo dodatki. Jeśli stawiasz na miedziane baterie, sięgnij po kaloryfer o takim samym pokryciu. Gdy chcesz wprowadzić do pomieszczenia nieco elegancji, wybierz czarny grzejnik oraz czarne baterie łazienkowe – taki zestaw świetnie wyróżni się na jasnym tle ścian.

Jaki grzejnik do łazienki vintage?

  • Grzejnik rurowy o połączeniach kolankowych.
  • Grzejnik żeberkowy.
  • Grzejnik czarny lub miedziany, nawiązujący pokryciem do zastosowanej armatury.
grzejnik vintage, kaloryfer vintage, łazienka z kaloryferem retro
Grzejnik łazienkowy mosiężny

  5. Efektowny żyrandol albo lampy metalowe lub szklane

Oświetlenie w stylu retro jest okazałe, imponujące i zachwycające. Taki efekt osiągniesz, wybierając niebanalne żyrandole, które będą odgrywać w aranżacji pierwsze skrzypce. Oryginalna lampa wisząca na środku łazienki może być udekorowana kryształkami (tworząc bardziej elegancki i wyszukany klimat), metalowymi kloszami czy szkłem, które nada wnętrzu wizualnej lekkości.

Potężny żyrandol wiszący w centralnym miejscu sufitu nie jest jednak obowiązkowy – jego wielkość może przytłoczyć często niewielką przestrzeń, dlatego zamiast niego zamontuj klimatyczne kinkiety. Są mniejsze, ale precyzyjnie doświetlą wybrane strefy łazienki (np. tę z lustrem lub wanną). W styl retro świetnie wpiszą się modele nawiązujące wyglądem do tych z wcześniejszych epok, warianty ze świecznikami czy awangardowymi kloszami skierowanymi ku górze.

łazienka vintage żyrandol, łazienka vintage lampa wisząca, łazienka vintage oświetlenie
Umywalka Kerasan Retro w łazience vintage z żyrandolem

lampa podłogowa do łazienki vintage, vintage lampa do łazienki, lampa łazienkowa vintage
Aranżacja łazienki z ceramiką Kerasan Bentley oświetlona lampami w stylu vintage

łazienka z żyrandolem, jaki żyrandol do łazienki, aranżacja łazienki z żyrandolem
Czarna kabina prysznicowa Novellini Kuadra 2.0 GF w łazience z żyrandolem

  6. Płytki drewnopodobne, czarno-białe lub mozaika

Prawdziwym materiałowym eldorado jest podłoga! Może być klasyczna, nowoczesna lub wzorowana na tę, która nadszarpnięta jest zębem czasu. Wszystko zależy od rezultatu, jaki chcesz uzyskać. Bardzo często, by zbudować tajemniczy, nieco nostalgiczny klimat, urządzający wykorzystują materiały imitujące kamień lub drewno. W ten styl idealnie wpisują też płytki ceramiczne ułożone na wzór czarno-białej szachownicy, mozaika albo dekoracyjne kafelki z motywami florystycznymi.

Ściany także są kanwą rozmaitości. Mogą zdobić je marokańskie wzory, efektowne tapety, które ożywią wystrój albo jednolite kolory farb – wspominanych już wcześniej pasteli czy bardziej wyrazistych rudości, granatów lub ziemistych brązów. Częstym zabiegiem jest także zastosowanie lamperii, która nieodzownie kojarzy się z klimatem PRL-u, dekoracyjnej sztukaterii ściennej lub boazerii. Okładzina tego typu jest nie tyle nieoczywista i wprowadza nutkę artystycznego polotu, ile praktyczna – często chroni przed trwałymi zabrudzeniami i łatwo utrzymać ją w czystości.

Czym wykończyć podłogę i ściany?

  • Na podłodze sprawdzą się kamień lub drewno – pamiętaj jednak, że to materiały wymagające szczególnej pielęgnacji.
  • Zamiennikiem dla prawdziwych materiałów będą płytki drewnopodobne i imitujące kamienie; marmur, granit czy piaskowiec.
  • Efektownym wykończeniem posadzki mogą być również mozaiki czy biało-czarna szachownica.
  • Ścianę warto pomalować na jednolity kolor (zwłaszcza jeśli podłoga wyróżnia się niebanalnym wykończeniem) albo zastosować nietuzinkowe tapety lub układy z ceramicznych kafli.
  • Ciekawym zabiegiem jest również wykorzystanie lamperii, boazerii i ściennej sztukaterii.
syfon łazienkowy retro, połączenie retro ze stylem nowoczesnym, płytki vintage
Aranżacja łazienki vintage z płytkami Opoczno French

płytki dekoracyjne vintage, płytki ścienne vintage, płytki podłogowe vintage
Płytki ceramiczne Opoczno Delicate Stone w łazience z dodatkami w stylu vintage

biało-czarna podłoga w łazience, czarno-biała podłoga w łazience, łazienka z czarno-białą podłogą
Tubądzin Pastel Płytki czarno-białe w stylu vintage

płytki cegiełki vintage, cegła ścienna vintage, płytki ceramiczne do retro wystroju
Kabina prysznicowa Radaway Black Nes DWS w łazience z płytkami cegiełkami w stylu vintage

wanna kaldewei, kaldewei retro, styl vintage wanna
Wanna Kaldewei Cayono w łazience z podłogą w stylu vintage

czarno-białe płytki do łazienki retro, łazienka retro czarno-białe płytki
Płytki ceramiczne w stylu retro w aranżacji łazienki z armaturą KFA Morganit

  7. Dekoracje prosto z... salonu

Vintage to kierunek z przekąsem, który łazienkę zamienia w pokój pełen atrakcji. Oprócz tych typowych, takich jak mydelniczka, wieszak na papier toaletowy czy haczyki na ręczniki, dozwolone są dodatki zarezerwowane dla innych pomieszczeń; bardziej awangardowe, niekiedy dziwaczne, śmieszne i oryginalne. Mowa chociażby o plakatach, afiszach reklamowych, półkach z książkami czy zabawnych grafikach, które z reguły zdobią ściany korytarzy i modnych salonów. Pamiętaj jednak o tym, aby każdy z tych przedmiotów odpowiednio zabezpieczyć przed panującą w łazience wilgocią. Dzięki temu niesztampowy akcent będzie długo zdobił przestrzeń.

  • Wybierając dodatki do łazienki vintage, można puścić wodze fantazji i sięgnąć po niesztampowe detale, jak afisze reklamowe, obrazy w masywnych ramach czy półki z książkami. Należy jednak pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią.
płytki ceramiczne retro, płytki ceramiczne vintage, płytki vintage do łazienki
Płytki Tubądzin Elementary w aranżacji łazienki w stylu vintage

reling vintage do łazienki, wieszak łazienkowy vintage, wieszak vintage
Wanna Kaldewei Centru Duo Oval w łazience z dodatkami w stylu vintage

galanteria łazienkowa vintage, vintage łazienka, dekoracje vintage do łazienki
Ceramika Cersanit Cersania w łazience z elementami stylu vintage
galanteria łazienkowa vintage, vintage łazienka, dekoracje vintage do łazienki
Łazienka vintage z plakatami na ścianach

Dostępność

Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki

Ochrona kupujących

Bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL

Wysyłka w 24h

Na terenie całej Polski

Nr 1 w Polsce

Sklep z największym wyborem asortymentu

Używamy ciasteczek, aby poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny akceptujesz używanie przez nas ciasteczek. Możesz zarządzać ustawieniami ciasteczek w swojej przeglądarce.
Szukaj
Kategorie
0
Wycena
0
Koszyk